Meeting with Undersecretary of Defense Industry

As ITU ROV Team we have presented our thanks to the Undersecretary of Defense Industry Prof.Dr.İsmail Demir for their support to our team.

Twitter

We were at Maker Faire Istanbul

Workshop with Robert College

Robert Kolej öğrencisi arkadaşlarımız öğretmenleri Muhammed Resul Ertuğrul hocanın yardımı ile bir ROV ekibi kurmaya karar vermişler. Davetleri üzerine onlarla buluştuk ve tecrübelerimizden bahsettik.

ITU ROV Team On the Road to California

İTÜ ROV Takımı geliştirdikleri su altı aracı ile, 29-30 Nisan tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen yerel yarışma kapsamında verilen görevleri tamamlayarak yerel eleme turunu kazandı ve California’da uluslararası yarışmaya katılma hakkını kazandı.

ROV yarışmasına katılan ekipler; fizik, matematik, elektronik ve mühendislik becerilerini deniz ortamında uygulamalı olarak gösterdi. Marine Advanced Technology Education (MATE) tarafından düzenlenen yarışmada katılımcılar bir yandan eğlenirken diğer yandan yeteneklerini sergileyerek kendilerini kanıtlamaya çalıştı. Her yıl farklı bir tema çerçevesinde belirlenen görevleri en iyi şekilde yerine getiren takımların zorlu bir rekabete girdiği etkinlikte, uzaktan kumandalı su altı araçları (Remotely Operated Vehicle – ROV) birbiriyle yarışıyor. Bu araçlar özellikle su altı araştırmaları, insanların ulaşmasının mümkün olmadığı ve gerçekleştirmesi zor görevler için arama – kurtarma vb. su görevlerinde de kullanılabilmeleriyle öne çıkıyor. ROV’lar; açık deniz platformları, su altı boru hatları, habitat taraması gibi birçok su altı görevini su üzerinden yüksek çözünürlüklü kameralar ve robot kollar sayesinde tek operatör kumandası üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Bu yıl “Geleceğin Liman Şehirleri: Ticaret, Eğlence, Sağlık ve Güvenlik” temasıyla düzenlenecek yarışmada, temsili olarak kontrollü bir havuz içerisinde yerine getirilecek görevler ise; bir eğlence platformunun bakım ve tamir işlemlerinin gerçekleştirilmesi, kirlenmiş sedimentlerin tespiti ve bunlardan örnek alınması, gemiden denize düşmüş olan konteynerlerin tespiti, konumlandırılması ve özel bir taşımacılık sistemi kurulması (hyperloop) olarak belirlendi.

Haberi Görüntüle